DO POBRANIA
- [24-05] Piknik muzyczny - form...
- [10-07] Regulamin czytelnika
- [05-07] Regulamin internauty
DO POBRANIA
Po raz kolejny nasi seniorzy uczestniczący w zajęciach Centrum Aktywnego Seniora podjęli wyzwanie poznawcze uczestnicząc w wycieczce do Karpacza. W wycieczce 14 maja br. wzięło udział 48 osób, w tym członkowie Uniwersytetu trzeciego Wieku z Krosna Odrz. W zmaganiach z górami odwiedzili Karpacz i związane z nim miejsca rekreacji, wypoczynku oraz historii.
Seniorzy zwiedzili Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Park powstał w 2003 roku na terenie nie działającej już dziś fabryki dywanów. Prezentuje najważniejsze i najpiękniejsze zabytki Dolnego Śląska. Wycieczkowicze obejrzeli perfekcyjnie wykonane modele zamków, pałaców i klasztorów. Wszystkie zrobione są w skali 1:25, za wyjątkiem modelu Karkonoszy wraz ze Śnieżką (1602), której gabaryty wymagały większej skali, 1:50. Kolejnymi punktem w programie było Miejskie Muzeum Zabawek oraz Świątynia Wang w Karpaczu.
Muzeum Zabawek to miejsce, gdzie dorośli powracają wspomnieniami w świat dzieciństwa, utworzone w 1995 roku z kolekcji Henryka Tomaszewskiego - słynnego mima i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej. W bajkowej scenografii wykonanej przez Pana Kazimierza Wiśniaka, na tle wymalowanych półeczek można było zobaczyć lalki, miniaturki domków dla lalek z pełnym wyposażeniem, misia Uszatka, samochody straży pożarnej czy klocki lego. Na miniaturowym straganie podziwiano dawno zapomniane ozdoby z cukru, piernika, koguciki gliniane i koniki drewniane. Kolekcja ukazuje przekrój zabawkarstwa obejmujący około 200 lat od XVIII – wiecznych figurek szopkowych poprzez lalki z XIX wieku aż po zabawki typowe dla XX wieku. Można było zobaczyć tam lalki z Japonii, Meksyku czy Australii.
Świątynia Wang to ewangelicki kościół parafialny w 1842 r. przeniesiony z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem Vangsmjøsa w Norwegii. Uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce. Na przykościelnym cmentarzu pochowani zostali wierni z miejscowej parafii (np. Henryk Tomaszewski) oraz ich duszpasterze. Spoczywa tam również wielu z tych, którzy nie zachowali w górach należytej ostrożności. 29 kwietnia 2014 r. na cmentarzu przy świątyni Wang został pochowany Tadeusz Różewicz.
W drodze powrotnej ogromne wrażenie wywarł potężny krater wulkaniczny w Lubiniu. Raptem pięćdziesiąt kilometrów od Lubina rozciąga się Kraina Wygasłych Wulkanów. Góry Kaczawskie miliony lat temu dymiły, a z otwartych kraterów wylewały się strumienie lawy. Dziś pozostały przepiękne, malownicze, ale już bezpieczne do odwiedzenia wygasłe wulkany, a wśród nich ten najpiękniejszy - Ostrzyca Proboszczowicka- położona u stóp Proboszczowa, zachwyca majestatem otwartego krateru, powulkanicznych gołoborzy i malowniczą trasą na szczyt.
Podziękowania dla przewodników: p. Hałko oraz p. Kijowskiego. Następna wycieczka wkrótce.